Kas labāks jauns vai vecs?

Būtībā tā ir cīņa starp jaunu un lietotu preci, kas notiek mūsu galvā, kurā tiem, kuri ir mazāk finansiāli nodrošināti ir jāizlemj, vai ir izdevīgāk pirkt preci, kas jau ir lietota, bet lēta vai arī preci, kas ir jauna bet daudz dārgāka. Būtībā lai veiktu patiesu atbildi uz šo jautājumu mums vajadzētu saprast, kāpēc jauna prece maksā tik daudz un pēc tam uzzināt, kas tad ir vainas lietotās precēs?

Kāpēc jaunas lietas maksā tik dārgi?
Lai pagatavotu kādu preci parasti ir jāiegulda lielas darbs sākumā izdomājot plānu un izmēģinot izveidot to, kas cilvēkiem ir nepieciešams. Tad ir jāatrod lieli materiālu piegādātāji un vieta, kur šo preci ražot, un tālāk jāalgo darbinieki, kas veids šo preču salikšanu kopā. Un pēc tam jāmeklē ir arī pārdevēji un arī cilvēki, kas varētu šīs preces salabot. Kad viss šis tiek izdarīts, tad preces izgatavošanas vērtība parasti ir pietiekoši liela, lai neviens neuzņemtos to veidot bez kādas peļņas, ko varētu gūt nākotnē. Ja viss tiek darīts pareizi, tad ir iespējams uzlikt noteiktu cenu un preci par šādu cenu, kas ir dārgāka, kā izgatavošanas materiālu maksa arī pārdot. Bet ja nebūtu peļņa, tad arī nevarētu atrast šos cilvēkus kas šādas preces būtu gatavi veidot. Tieši tāpēc arī jaunas preces, kuras parasti nav vēl noslīpētas maksā tik dārgi, bet vēlāk, kad pirmatnējās izmaksas ražošanas ir samazinājušās tad preces kopējā vērtība paliek mazāka.

Kāpēc lietots ir slikts?
Lietotas preces pamatā ir lietas, ko kāds cits jau ir lietojis un tas nozīmē, ka šai prece var būt kāds nolietojums, kas saistīts ar apbružāšanos un citām darbībām. Lietām precēm parasti vērtība arī krītas ar pašas preces nolietojumu un tā pirmajos pāris mēnešos krītas visātrāk, bet jau preces mūža beigās vērtība krist sāk ļoti lēnām. Lielākā daļa tehnoloģiju un sadzīves tehnikas parasti tiek izmantotas atkārtoti un cilvēki šīs tehnoloģijas visu laiku atjauno, lai tās būtu labākas, bet tas jau nenozīmē, ka lietotas preces vairs neder, vienīgi ka to vērtība krītas.

Pēc šī tā īsti nav skaidrs, kas tad ir labāk, pirkt jaunu vai lietotu, bet tādas vienas atbildes jau tā arī nav, jo citreiz, ir izdevīgāk pirkt lietotu, piemēram, automašīnas gadījumā, bet citreiz atkal ir izdevīgāk jaunu, kā gultu vai matraci. Bet galvenais, lai šī jaunā lieta nebūtu jāņem uz kredīta. Bieži vien lietotām precēm nolietojums nav nemaz tik liels, lai tās padarītu vairs neiekārojamas un bieži vien to darbība arī netiek iespaidota. Bet protams ir arī daudz vietu un lietu, kur vajadzētu labāk visu pirkt jaunu un tas parasti ir tur kur ir kaut kas saistīts ar higiēnu vai drošību.