Kā izveidot lampu kupolus jeb abažūrus?

Raksta turpinājumā tiks sniegts ieskats dažādu un oriģinālu lampu kupolu jeb abažūru izgatavošanā, kas iespējama mājas apstākļos.

Kā noprotams, var veidot abažūrus no jauna vai uzlabojot jau esošos abažūrus. Iesākumā aplūkosim piemēru, kurā lampas abažūrs tiek radīts no jauna.

Jauna abažūra izgatavošanai būs nepieciešama PVA līme, ota līmes uzklāšanai, vēlamas krāsas dzija, diegs vai šņore (atkarībā no abažūra lieluma), gumijas bumba vai balons vēlamā abažūra lielumā, pārtikas plēve, lampas karkass un tam atbilstoša LED spuldze. Bumbu vai balonu plānā kārtā notin ar pārtikas plēvi. Bumbu vai balonu krustu šķērsu ietin dzijā, diegos vai šņorē, paralēli tos klājot ar PVA līmi. Tin un smērē ar līmi tikmēr, kamēr šķiet pietiekoši. Kad sasniegts vēlamais izskats, atstāj visu nožūt uz 24 stundām. Kad viss ir nožuvis, augšdaļā tiek izgriezts caurums, kas atbilst lampas karkasam. Ja tikusi lietota bumba, to ar pārtikas plēvi izvelk laukā, bet, ja ticis lietots balons, to pārdur un izvelk ar pārtikas plēvi laukā.

Lielisks veids, kā mājas apstākļos pagatavot unikālu un interesantu lampas abažūru, ir dažādos veidos uzlabot jau esošo rīspapīra abažūru jeb kupolu, kas nopērkams dažādos veikalos par niecīgām cenām.

Rīspapīra kupolu iespējams aplīmēt ar:

  • plastmasas glāzītēm. Izmanto spēcīgu un biezu PVA līmi un vēlamas krāsas un izmēra plastmasas glāzītes. Glāzīšu pamatnes noklāj ar līmi un līmē pie abažūra. Lai glāzītes turētos taisni un stingri, blakusesošo glāzīšu malas sastiprina ar papīra klipšiem. Kad glāzītes piestiprinājušās un līme nožuvusi, klipšus noņem.

  • dažādām aplikācijām – fotogrāfijām, attēliem vai tekstilu, piemēram, mežģīnēm, auduma gabaliņiem, tamborētām sedziņām vai papīra mežģīņu salvetēm.

  • mazo kēksiņu papīriņiem.

  • paštaisītām papīra rozītēm vai kādiem citiem papīra ziediem.

  • garenām, vienādām papīra strēmelēm, radot pūkainu efektu.

  • gliemežvāciņiem un akmentiņiem.

  • spoguļa vai stikla gabaliņiem.

  • kafijas filtra papīriem vai kreppapīriem.

  • un daudziem citiem elementiem.

Rīspapīra abažūra vietā var izmantot arī stikla vai plastmasas abažūru, arīdzan to papildinot ar iepriekš minētājiem elementiem. Cieta materiāla abažūra izmantošana sniedz iespējas abažūru arī dekupēt. Ar dekupāžas procesu detalizētāk var iepazīties šīs lapas rakstā par dekupāžu.